Skip to content

Skautská muzejní noc

V pátek proběhla v Městském muzeu další doprovodná akce výstavy ke 100 letům skautingu v Hořicích. V muzeu bylo otevřeno výjimečně až do 23 hodin. Návštěvníci mohli vyzkoušet všechny stálé součásti výstavy a kromě toho byla připravena i řada dalších aktivit.

Hned v hale se tvořila fronta na vstup do podzemních sklepení na strašidelnou stezku odvahy. Kdo prošel tři sklepy a vzal z nich důkaz, mohl ho v poslední místnosti vyměnit za odměnu.

Na dvorku za venkovním atriem hořel oheň. Kromě opékání buřtů si mohli romantici jenom tak posedět u ohně, ohřát se a zazpívat si u kytary. Počasí bylo na polovinu října mimořádně příznivé.

Ve Štorchově síni si zájemci mohli uvázat základní skautské uzly nebo uzel dobrého skutku, který vážeme na šátku, když se ztratí turbánek. A kdo došel až na půdu, určitě nelitoval. Bylo tam několik stanovišť k praktickému procvičení první pomoci.

Během  večera proběhly dvě komentované prohlídky výstavy. Věděli jste například, že před válkou plnil Spolek přátel Junáka vlastně funkci dnešní střediskové rady? Zajišťovali pro oddíly potřebné zázemí, připravovali akce a starali se o majetek. Nebo že první skautský kroj se skládal ze šátku, klobouku a hole? Šátek je symbolem skautů dodnes, klobouk mají ve svém šatníku už jenom fajnšmekři a hůl vymizela úplně.

Každou půlhodinu se v badatelně četl skautský večerníček. V Multimediálním sále se potom promítal nový dokumentární film České televize v režii Olgy Malířové Špátkové "Jednou skautem, navždy skautem". Film mapuje současnost skautingu v ČR a odkazuje se ke dvěma významným českým skautům - spisovateli a scénáristovi Jiřímu Stránskému (např. Zdivočelá země) a dlouholetému starostovi Junáka Jiřímu Navrátilovi.

K nahlédnutí byly i všechny kroniky našeho střediska. Ty běžně nevystavujeme, ale čerpali jsme z nich při přípravě velké časové osy na západní stěně Štorchovy síně.

Reportáž z muzejní noci najdete také v Hořickém zpravodaji.